İçeriğe geç

Garson veya Servis Elemanında Gereken Özellikler

Garson veya Servis Elemanında Gereken Özellikler

Restoranların sunduğu kaliteli hizmet yalnızca yemeklerin lezzeti ile ölçülmemektedir. Kaliteli yemekleri sunan ve sürekli olarak misafirler ile iletişim halinde olan garsonların da restoranın kalitesinde önemli bir yeri olmaktadır. İşletmeler her zaman onları bir adım ileriye götürecek olan cafe adisyon sistemi ve garsonlar ile çalışmak isterler. Ancak garsonluğun belirli bir yaştan sonra yapılmıyor oluşu ve genç insanların bu mesleğe önem vermemesi işletmeleri zor durumda bırakan etmenler arasında yer almaktadır.

Hayatı boyunca yapacağı meslek konusunda düşünen kişiler, garsonluğu bir seçenek olarak görmezler. Birçok kişi geçici bir meslek olması adına garsonluk yapmayı tercih etmektedir. Ancak insanlar garsonluk dersleri alıp bu işi olabilecek en profesyonel şekilde yapmayı tercih ederse çok iyi bir kariyer çizebilmektedir. Genç yaşta gerekli tüm özellikleri gösteren kişiler restoranlar için muhteşem bir seçenek olacaktır. Profesyonel mekânlarda hizmet verebilen bu garsonlar restorana gelen misafirlerin memnuniyetlerini çok daha üst seviyelere çıkarabilirler.

waitress-works-restaurant-medical-mask-gloves-during-coronavirus-pandemic

Misafirlere Eşit Yaklaşım Gösterilmeli

Maalesef ülkemizde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi garson olarak çalışan kişilerin gelen misafirlere eşit kalitede hizmet sunmamasıdır. Bahşiş alınabilecek olan kişilere sunulan ekstra hizmetler garsonluğun incelikleri olarak gösterilir. Ancak garsonlukta yapılabilecek en büyük hatalardan bir tanesidir. Garsonların ilk olarak herhangi bir cinsiyet ayrımı gözetmeden misafirlerine aynı samimiyet ve içtenlikle yaklaşması gerekmektedir. Tüm dünyada yanlış olarak bakılan cinsiyet ayrımının restoran içerisinde yapılması birçok insanın restorana tekrar gelmemesine sebep olur.

Eşitsizliğin olduğu bir diğer kısım ise kalabalık gruplar ile birkaç kişilik masalardır. Garsonlar, tablet menü üzerinden sunulan yemeklerle çok yüksek seviyede hesap alınacağı için toplu bir şekilde gelen masalara daha fazla özen gösterirler. Böylece tek bir kaliteli hizmet ile çok daha fazla kişi etkilenmiş olacaktır. Ancak bugün restorana bir ya da iki kişi gelen bir kişinin ileriki dönemlerde çok daha kalabalık bir ekiple gelmeyeceği bilinemez. Herhangi bir eşitsizlik durumunda bu kişiler ekiplerini getirmekten vazgeçecek ve restoran ciddi bir kayba uğrayacaktır.

Sabırlı Olunmalı

Garsonlarda olmazsa olmaz özelliklerden bir tanesi sabırdır. Garsonluk yapacaklara tavsiye veren kişiler her zaman sabırlı olmalarını önerecektir. İşyerinde cafe adisyon sistemi kullanılıyor olsa da stresli olayların yaşanması her zaman mümkün olabilmektedir. Bu süreçte sabırlı olan kişiler her zaman kazanırlar. Sabırlı olmak ve tepki vermemek bazı insanlarda kaybetmiş hissi yaratır. Ancak uzun vadede kazanan her zaman kendisine hakim olan sabırlı insanlar olacaktır.

Garsonları zorlayan birçok durum söz konusu olabilir. Biraz fevri davranan misafirler olabildiği gibi iş arkadaşları arasından da sinirli bir şekilde işe gelenler olabilir. Tüm bunlara karşı sabırlı davranılması ve aynı kalitede hizmet verilmeye devam edilmesi gerekir. Misafirlerden gelen tüm isteklerin geri çevrilmeden yapılması önemlidir. Az önce gelen isteğin tam aksinde bir istek daha gelse dahi sabırlı kalınmalıdır.

 

Bir yanıt yazın