İçeriğe geç

Restoran İşletmelerinde Gıda İsrafı Yanılgıları

Restoran işletmeleri, işleyiş sırasında günlük olarak konseptine göre onlarca farklı çeşit gıda üretir. Bu gıdalar müşteriye servis usulü, açık büfe veya self servis gibi yöntemler ile sunulabilir. İyi bir restoran yazılımı ile tüm bu menü ve ürünlerin giriş-çıkışları ve tüketimleri takip edilse dahi birçok işletmede yaşanan gıda israfı önemsenmemekte ve bir yanılgıya düşürmektedir.

Gıda israfı işletmelerin her anında ve her birinde karşılaştığı büyük sorunların başında gelir. Ancak bazı temel yanılgılar bu israfın normal olduğunu ve aslında işletmenin bir zararı olmadığını düşündürebilir. Örneğin, bir restoran işletmesi satışını yaptığı yemeğin artık israf olmadığını ve tüketicinin kontrolünde bir durum olduğunu düşünür. Ancak tüketici bu yiyeceği israf ettiğinde aslında işletmenin yemek hazırlığında harcadığı zaman veya enerji de israf olacaktır.

İşletmelerde Bilinmeyen Gıda İsrafları Nelerdir?

İşletmelerde çoğu zaman farkına varılmayan gıda israfı örnekleri arasında açık büfe ilk sırada yer alabilir. Kimi zaman kahvaltılarda kimi zaman salata bar gibi noktalarda açık büfe hizmeti sunulduğunda, farkında olmadan büyük bir israfa yol açılıyor. Oysa açık büfe kaldırılarak, adisyon müşteri hizmetleri kullanılırsa, müşterinin satın aldığı her ürün eksiksiz bir şekilde kaydedilir.

Restoran otomasyon sistemi müşterinin satın aldığı gıda ürününü kayıt altında tutar. Bu yazılım sayesinde hangi gıdanın daha az hangi gıdanın daha fazla tüketildiği de bir rapor olarak alınabilir. Bu sayede önemsenmeyen atık gıdanın aslında bir mutfak masrafı, üretim masrafı, işçilik ve hatta zaman masrafı ortaya çıkardığı görülebilir. Bununla birlikte işletmeye gider oluşturan ama gelir sağlamayan yani israfa yol açan gıdalar daha kontrollü bir şekilde üretilebilir.

“Restoran İşletmelerinde Gıda İsrafı Yanılgıları” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Restoranlarda Yemek Paylaşımı Popülerliği Artıyor

Bir yanıt yazın