İçeriğe geç

Sağlıklı Stok Yönetimi İçin Barkodlu Satış Programı

İşletmelerde stok yönetimi temel olarak bu işlemi gerçekleştirilecek özel otomasyonlar ve yazılımlar sayesinde sağlanır. Örneğin GoPOS tarafından geliştirilen restoran otomasyon sistemi sayesinde restoranlarda stok yönetimi dahili olarak sağlanabilir. Market ve perakende satış işletmeleri gibi noktalarda da barkodlu satış programı aynı yapıyı sağlamaktadır.

Barkodlu satış programı bir ürünün işletmeye girişinden itibaren kayıt altına alınmasını, stoklara dahil edilmesini, satış takibinin yapılmasını, analiz edilmesini ve kar/zarar takibinin yapılmasını sağlar. Bu sayede ürünün stok içerisindeki getirisi, götürüsü ve güncel durumu rahatlıkla takip edilebilir. Özellikle perakende satışlarda stok miktarlarının kontrolü açısından bu yazılımlar büyük önem arz etmektedir.

Barkodlu Satış Programı İçerisinde Stok Yönetimi Yapılması

GoPOS tarafından geliştirilen barkodlu satış programı içerisinde stok tanımlamaları gerçekleştireceğiniz özel bir bölüm bulunur. Bu bölüme giriş gerçekleştirdiğinizde, bir ürün işletmeye girdiği anda stok kartı tanımlama işlemi yapabilirsiniz. Örneğin, ürünün adını, tarihini, markasını, gramajını, özelliklerini, muhteviyatını, satış fiyatını, toplam adedini ve kar/zarar oranlarını sisteme kaydedebilirsiniz. Satış dönemlerinde de istediğiniz her an stok yönetimi bölümünde ürün kartları sayesinde fiyat değişimleri veya yeni gelen ürünler ile stok sayı değişimleri sağlayabilirsiniz.

Barkodlu satış programı kullandığınızda, ürünleriniz sisteme girdiğinde daha önce bulunmayan yeni bir ürün gelişi varsa, sadece tek bir buton sayesinde yeniden barkod tanımlama işlemi ve sisteme kayıt gerçekleştirme sağlayabilirsiniz. Sistem sizin için lazer veya termal yazıcı ile barkod etiket baskısı sağladığından dolayı bu sayede günlerce uğraşmadan ürünleri sisteme kaydedebilir ve depo ya da raflara alabilirsiniz.

Barkodlu Satış Programı Stok Yönetim Spesifikasyonları

GoPOS geliştirdiği her yazılımda kullanıcı için birçok farklı spesifikasyon sağlarken, barkodlu satış programı içerisinde de sadece stok yönetimi için çok geniş bir teknik özellik listesi sunmaktadır. Örneğin, stok yönetiminde kolaylık sağlayabilmek açısından stok tanımlamaları ve ekleme işlemlerinin çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve ürünlerin belirli gruplar ya da kategoriler ile stoklara dahil edilmesi gibi avantajlı özellikler yer almaktadır.

Stok yönetimi gerçekleştirirken, barkodlu satış programı içerisinde işletmenizin türüne göre ölçü birimleri tanımlayabilirsiniz. Yani örnek olarak sıvı ürünler için litre, çerez gibi kuru gıdalar için kilogram ve kablo gibi elektrik ürünleri için metre ölçü birimleri tanımlayarak stoklarınızı bu şekilde işleyebilirsiniz. Aslında stoklarda sadece ürün özellikleri ve ölçüleri değil tedarikçi hesapları, ödeme işlemleri, alacak/verecek gibi kayıtları da stoklar ile ilgili olarak ilişik bir şekilde sisteme tanımlayabilirsiniz.

İşletmelerde bazı ürünler her zaman bulunması gereken ve bazen de sınırlı miktarda bulunması gereken ürünler olabilir. Bu gibi durumlarda barkodlu satış programı sayesinde ürünlerde kritik stok seviyesi belirleyebilirsiniz. Bu ürünlerin size uyarı ile bildirilmesini isteyebilir, ürünlerde son kullanma tarihi ve üretim tarihi uyarılarını rahatlıkla görebilirsiniz. Satış sırasında yine pos sistemi ile bağlantılı şekilde stokta bulunan ürünler için istediğiniz farklı satış fiyatı özelliklerini belirleyerek, farklı kampanyalı ürün satışları yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın